logo

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) nedir? Ne işe Yarar?

SEO Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Google, Yahoo ve Bing gibi uygulamalarda belirli ve sektörünüzle ilgili kelimeler ile arama yapıldığında üst sıralarda yer almanızı sağlayan organik bir yapıdır. SEO ile sitenizin değerini arttırarak, daha fazla ziyaretçi kitlesinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 

SEO; Arama Motorlarında sayfanızın veya sitenizin üst sıralarda görünmesi için yapılacak çalışmadır. Doğal yöntemler kullanarak web popülerliğinin artması sağlanır. 

Her ne kadar sosyal medya ile web sitelerine yönlendirme yapılsa da; Web trafiğinin büyük bir kısmını arama motorları oluşturur. Bu başlıca arama motorları Google, Bing ve Yahoo ‘dur. Arama Motorları bir yol göstericidir.  Eğer arama motoru sizi arama sonuçlarında çıkarmıyorsa, sizin için birçok fırsat kaçıyor demektir. Rekabetin arttığı iş hayatında, web trafiğinizin düşük olması karlılığınızı negatif yönde etkileyecektir. Belirli kelimelerde, arama motorlarında üst sıralarda görünmeyi hedefliyorsanız, SEO çalışması yaptırmalısınız. SEO çalışması ile hem Arama Motorları sizin sitenizi daha iyi analiz edebilir hem de müşterileriniz sitenize daha kolay ulaşım sağlayabilir.

 

SEO; Site ici ve Site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Site içi SEO adından da anlaşılacağı gibi web sitesi içerisinde yapacağınız değişiklikleri kapsamaktadır. Sitenizin kod, tasarım ve içeriğinde yapılan değişimler bu gruba girer. Bir diğer adıyla Inbound Pazarlama diyeceğimiz site içi SEO’da, site içerisinde girdiğiniz içerikler büyük öneme sahiptir. Hedef müşteri kitlenizin ilgisi çeken blog yazıları yazmanız ve bu doğrultuda içerikler oluşturmanız site trafiğinizi arttırmada büyük öneme sahip unsurlardır. Web sitenize içerik girerken sektörünüzle ilgili belirli kelimelere yoğunlaşarak, arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizin ilgisini çeken Site dışı SEO ise web sitesinden bağımsız olarak yaptığınız çalışmalardır. Sosyal medya hesapları üzerinden web site adresini paylaşmak veya başa bir siteye backlink vermek, site dışı SEO’ya örnek gösterilebilir. Özellikle son dönemlerde artan sosyal medya kullanımı ile web sitenize Site dışı SEO uygulayabilirsiniz.

SEO konusunda uzman bir ekipten yardım almak isterseniz HURDA FİLM VE DİJİTAL AJANS ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a comment