logo

Müşteriler Neden Online Alışverişe Daha Sıcak Bakıyor?

Müşteriler Neden Online Alışverişe Daha Sıcak Bakıyor?

Günümüzde hızla artan online alışveriş, müşteriler için birçok avantaj sağlıyor.  Peki bu avantajlar neler mi ?

Zaman sıkıntısı

En önemli faktörlerden biri olan zaman darlığı nedeni ile ihtiyaç duyulan şeyleri mağazalara veya alışveriş merkezlerine giderek tedarik edecek vaktimiz olmuyor. Sabahtan akşama kadar çalışan bünyelerimiz, kısıtlı zamanımızı alışverişle kaybetmek istemiyor. Bunun yerine bir cafede kahve içmek veya evde dinlenmek, sinemaya gitmek gibi aktiviteler bize daha cazip geliyor. İşte bu devrede bize daha çok sosyal vakit kazandıracak online alışverişe yöneliyoruz. İhtiyaçlarımızın satıldığı sitelere girip, bir kaç dakikada alışverişimizi tamamlayıp, günlük aktivitelerimize devam edebiliyoruz. Günün istediğimiz zaman diliminde alışverişimizi tamamlama imkanı ile online alışverişin cazibesi de artıyor.

Geniş ürün seçeneği

Aradığımız bir ürünü bir mağazada bulmak daha zor oluyor çünkü mağaza içinde her çeşit ürünü bulunduracak bir alan bulundurmak mağaza sahipleri için oldukça zor hatta imkansız. Fakat internet sonsuz bir okyanus gibi. İstediğimiz her türlü ürünü bir tıkla bulabileceğimiz bir kanal.  İster yurt içi, ister yurt dışı mağazalarında dilediğimizi, istediğimiz sayıda satın alabiliyoruz. Bu nedenle müşteriler, aradıklarına internet sayesinde daha kolay erişebiliyorlar.

Uygun fiyat

Fazla ürün seçeneği ve fazla marka ağına sahip olan internette rekabette fazla olduğundan dolayı fiyatlarda bir düşüş görünüyor. Tabi bir de mağaza masraflar olmadığından dolayı maliyetleri düşen satıcılar daha uygun fiyatlı ürün satabiliyorlar.

 

 

Ücretsiz kargo

Ücretsiz kargo seçeneği ile müşteriler daha rahatlıkla alışveriş yapabiliyor ve ekstra para ödememenin hazzı ile alışverişlerini tamamlıyorlar.

Ücretsiz İade İmkanı

Diyelim ki internetten aldığımız ürün bizi tatmin etmedi. O halde iade işlemini kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz.

 

Tüm bu sebeplerden dolayı her geçen gün şirketler, web sitelerini açtıktan sonra online alışveriş furyasına katılıyorlar.

 

https://www.forbes.com/sites/barbarathau/2013/10/08/why-consumers-really-shop-online/#42c6ebb0c17a

Leave a comment