Alışveriş Sitenize Giren Müşteri En Çok Nelere Dikkat Eder?

Alışveriş Sitenize Giren Müşteri En Çok Nelere Dikkat Eder?

Bir internet sitesine girdiğinizde en çok dikkatinizi çeken hangi bölüm oluyor? Bir top modelin görseli mi? Büyük bir şirket logosu mu? Arama butonu mu? Ürün görseli mi? İndirim yazısı mı?

EyeQuant adında Almanya’da bulunan bir şirket bu konuyla ilgili bir araştırma yapıyor ve aslında müşteriler genel beklentimizden daha farklı şeylere odaklanıyor. Bunlar neler mi?

Örneğin;

Sitede gördüğümüz insan yüz figürleri aslında müşteriler için çok da önemli bir olgu değil. Yüzlere bakıyorlar evet ama asıl odak noktaları üst bilgi metinleri yani header textler veya arama butonları oluyor.

Yine aynı şekilde; Büyük Yazıların da Hemen Dikkat Çekeceği Bekleniyor fakat aksine insanlar büyük fontlu yazılara hızlıca göz gezdirip daha çok küçük yazıları okuyup bilgi edinmeyi seviyorlar. O yüzden satacağınız ürün hakkında detaylı bilgi vermeniz sizin için faydalı olacaktır.

Yine yapılan araştırma sonucunda Ücretsiz, Bedava, İndirim kelimelerinin çok dikkat çektiğini düşünüyoruz. Ücretsiz kargo, %20 indirim gibi kavramlar tabi önemli ama müşteriler daha çok ürün tanımlarına odaklanıyorlar. Buradan çıkaracağımız sonuç; ürün bilgilerinin eksiksiz ve net olmasıdır.

Müşterilerin büyük bir bölümü sitenize, ne alacağını bilerek geliyor o nedenle sizin logonuzdan daha çok ürün görselinin kalitesine, ürün hakkındaki içeriğin doyuruculuğuna odaklanıyor.

Bu anlattıklarım sadece, sitenize girenlerin hangi sekmelere daha çok odaklandıkları ile ilgili. Online alışverişlerinizde ürün satışınızı arttırmak için size yardımcı olacak tavsiyeler.

 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

http://incitrio.com/what-do-people-really-look-at-when-shopping-online/